A A Email Print Share

2005-2006 Greek Award Winners


Congratulations to all chapters who earned awards at the Greek Awards Ceremony in April 2006. They are:

AWARD

WINNER

President's Cup - Chapter of the Year - Fraternity Sigma Nu
President's Cup - Chapter of the Year - Sorority Gamma Phi Beta
Outstanding Individual Community Service Award Jessie Giesler, Sister Alpha Gamma Delta
Outstanding Individual Community Service Award Daniel Scott Alwine, Brother Sigma Tau Gamma
Outstanding Community Service - Fraternity Sigma Nu
Outstanding Community Service - Sorority Gamma Phi Beta
Outstanding Merit Award Maggie Daly, Sister Alpha Gamma Delta
Outstanding Merit Award  Charles Nash, Brother Alpha Tau Omega
Outstanding Merit Award  Crista DiNardo, Sister Alpha Phi
Outstanding Merit Award  Dan Quindlen, Brother Delta Chi
Outstanding Merit Award  Allison Cooley, Sister Gamma Phi Beta
Outstanding Merit Award  Tyler Kirin, Brother Sigma Tau Gamma
Outstanding Merit Award Steve Ortley, Brother Delta Chi
Outstanding Merit Award Meredith Belt, Gamma Phi Beta
Most Improved Chapter Award- Fraternity Sigma Alpha Epsilon
Most Improved Chapter Award - Sorority Alpha Phi
Order of Omega Outstanding Academic Achievement - Fraternity Gamma Phi
Order of Omega Outstanding Academic Achievement - Sorority Alpha Gamma Delta
IFC All Sports Trophy Sigma Alpha Epsilon
Outstanding Greek Program of the Year Gamma Phi Beta
Outstanding Greek Alumni Leadership of the Year The Delta Chi Alumni Board of Directors – Craig Tumas, Chairman
Order of Omega Outstanding Greek Award Ben Greenfeld, Brother Sigma Tau Gamma
Outstanding President of the Year - Fraternity Scott Rogerson, Sigma Nu
Outstanding President of the Year - Sorority Mary Wislowski, Gamma Phi Beta
Outstanding Chapter Advisor of the Year Dr. Janie Fritz – Advisor to Sigma Kappa
Best Risk Management Program - Fraternity Alpha Tau Omega
Best Risk Management Program - Sorority Alpha Phi
Outstanding Chapter Officer of the Year - Fraternity Dan Phillips, Brother Sigma Nu
Outstanding Chapter Officer of the Year - Sorority Lauren Alfano, Sister Alpha Phi
Order of Omega Most Improved Chapter of the Year Alpha Sigma Tau
Greek Man of the Year Ralph Gigliotti, Brother Delta Chi
Greek Woman of the Year Mary Beth Concannon, Sister Alpha Sigma Tau
Outstanding Panhellenic Continuous Open Bidding Program Alpha Sigma Tau
Outstanding Recruitment Program - Fraternity Delta Chi
Outstanding Recruitment Program - Sorority Alpha Gamma Delta
IFC Outstanding Athlete Award Ryan McDonough, Brother Sigma Tau Gamma
Outstanding New Member Program - Fraternity Delta Chi
Outstanding New Member Program - Sorority Delta Zeta
Outstanding Duquesne Panhellenic Recruitment Counselor of the Year Allison Cooley, Sister Gamma Phi Beta
Greek God - Greek Week Chuck Peterson, Brother Delta Chi
Greek Goddess - Greek Week Jaya Varma, Sister Alpha Gamma Delta
Greek Week - 3rd Place - Sorority Julie Rider, Sister Delta Zeta
Greek Week - 3rd Place - Fraternity Eric Mount, Brother Alpha Tau Omega
Greek Week - 2nd Place - Sorority Maggie Daly, Sister Alpha Gamma Delta
Greek Week - 2nd Place - Fraternity Scott Rogerson, Brother Sigma Nu
Greek Week - 1st Place - Sorority Christina Bruso, Sister Alpha Sigma Tau
Greek Week - 1st Place - Fraternity Andy May, Brother Delta Chi