A A Email Print Share

2008-2009 Greek Award Winners


Congratulations to all chapters who earned awards at the Greek Awards Ceremony in April 2009. They are:

AWARD

WINNER

President's Cup - Chapter of the Year - Fraternity Phi Kappa Theta
President's Cup - Chapter of the Year - Sorority Alpha Phi
Most Improved Chapter of the Year - Fraternity Alpha Phi Delta
Most Improved Chapter of the Year - Sorority Gamma Phi Beta
Outstanding Individual Community Service Award Ellie Sharick, Alpha Sigma Tau
Outstanding Individual Community Service Award Michael Stand, Phi Kappa Theta
Outstanding Community Service - Fraternity Alpha Tau Omega
Outstanding Community Service - Sorority Sigma Kappa
Outstanding Merit Award Jessie Gluck, Gamma Phi Beta
Outstanding Merit Award  Jason Bingaman, Phi Kappa Theta
Outstanding Merit Award  Francesca Fetzner, Alpha Sigma Tau
Outstanding Merit Award  Bryan Seybert, Tau Kappa Epsilon
Outstanding Merit Award  Justin Machi, Alpha Tau Omega
Outstanding Merit Award  Steph Hench, Alpha Phi
Outstanding Merit Award Devin Koehring, Sigma Alpha Epsilon
Outstanding Merit Award Caitlin Martin, Gamma Phi Beta
Outstanding Merit Award Anthony Lucas, Phi Kappa Theta
Order of Omega Outstanding Academic Achievement - Fraternity Phi Kappa Theta
Order of Omega Outstanding Academic Achievement - Sorority Alpha Gamma Delta
IFC All Sports Trophy
Outstanding Greek Program of the Year Miss Duquesne Pageant, Alpha Sigma Tau
Outstanding Greek Alumni Leadership of the Year Mr. Tony Williams, Alpha Phi Delta Pittsburgh Alumni Club President
Order of Omega Outstanding Greek Award Phil Basciano, Delta Chi & Amanda Candelmo, Alpha Gamma Delta
Outstanding President of the Year - Fraternity Joe Henderson, Gamma Phi
Outstanding President of the Year - Sorority Elena Nola, Alpha Gamma Delta
Outstanding Chapter Advisor of the Year Fr. Naos McCool, Alpha Tau Omega
Best Risk Management Program - Fraternity Phi Kappa Theta
Best Risk Management Program - Sorority Alpha Phi
Outstanding Chapter Officer of the Year - Fraternity Brandon Konieczyny, Alpha Phi Delta
Outstanding Chapter Officer of the Year - Sorority Mairin Petrone, Gamma Phi Beta
Order of Omega Most Improved Chapter of the Year - Sorority Alpha Sigma Tau
Order of Omega Most Improved Chapter of the Year - Fraternity Delta Chi
Greek Man of the Year Steve Paul, Tau Kappa Epsilon
Greek Woman of the Year Mara Spisso, Sigma Kappa
Outstanding Panhellenic Recruitment Counselor of the Year Jessica Meinert, Sigma Kappa
Outstanding Recruitment Program - Fraternity Delta Chi
Outstanding Recruitment Program - Sorority Alpha Gamma Delta
IFC Outstanding Athlete Award Andrew Rudnik, Alpha Tau Omega
Outstanding New Member Program - Fraternity Alpha Tau Omega
Outstanding New Member Program - Sorority Gamma Phi Beta
James O'Day-Carnival Show of the Year  Gamma Phi Beta & Tau Kappa Epsilon
Greek God - Greek Week Joseph Potts, Phi Kappa Theta
Greek Goddess - Greek Week Kelly Horein, Alpha Gamma Delta
Greek Week - 3rd Place - Sorority Alpha Phi
Greek Week - 3rd Place - Fraternity Sigma Alpha Epsilon
Greek Week - 2nd Place - Sorority Alpha Gamma Delta
Greek Week - 2nd Place - Fraternity Tau Kappa Epsilon
Greek Week - 1st Place - Sorority Alpha Sigma Tau
Greek Week - 1st Place - Fraternity Phi Kappa Theta